bahco_bh2ac60v110
BAHCO BH2AC60V110 heavy-duty saddle V-shaped
Product description:
  • Universal heavy duty machined saddles to be used with the Bahco range of Air-hydraulic jacks
  • Single piece saddles of machined steel. Capacity: 60T
  • Round shaped: BH2AC60-140, Diameter 140 mm with round upper shape to facilitate the positioning under vehicles
  • V-shaped: BH2AC60V110, specially designed for fitting round axles
Key features according to our expert
  • Accessory/Part type: Jack saddle
Specifications / All features
Accessory/part type
Jack saddle
Package
78 x 70 x 110 mm
Lifting capacity kg
60000 kg
Length package mm
110 mm
Width package mm
70 mm
Weight kg
0.97 kg
Saddle type 2
x
Height package mm
78 mm